Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

REMESLO MÁ MODRÉ DNO

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Výstava sa venuje vývoju a prehľadu remesla modrotlače na našom území od 18. do 20. storočia.

Okrem pestrej škály modrotlačových tvorby z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu známeho majstra Elemíra Montštka z Hranovnice doplnenú pestrými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní. (Stará Ľubovňa, Gelnica, Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie, Jelšava, Banská Bystrica, Kremnica). Popri ukážke modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve  z jednotlivých regiónov na Slovensku.

Pozornosť  isto zaujme prepracovanosť a grafická precíznosť modrotlačového vzoru vzkriesenie Krista na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov. Z hľadiska výberu motívu na modrotlačových formách upúta rokoková forma Adama a Evy svojou charakteristickou kompozíciou a genézou zobrazenia.

Modrotlač sa stáva vyhľadávanou a znovu nájdenou tradičnou technikou v 21. storočí. Návštevníci si budú môcť odniesť nie len estetický zážitok z výstavy, ale i hodnotný suvenír vo forme tričiek, tašiek a odevných módnych doplnkov od známych návrhárov ako Matej Rabada, Mišena či Jana Gavalcová.

Súčasťou výstavy budú aj  pútavé sprievodné podujatia so slovenskými modrotlačiarmi, kedy si návštevníci môžu vyskúšať farbenie látok na modro ľudovým spôsobom. Súčasná tvorba manželov Mateja a Veroniky Rabadových  bude predstavená nie len na výstave, ale i počas módnej prehliadky na obľúbenom podujatí Košická noc múzeí a galérii 14.11.2020 .

Trvanie výstavy: 23.7. 2020 – 28.2. 2021
Vstupné: 2€/1€
Miesto: Historická účelová budova

Pozor! nepremeškajte ani >> SPRIEVODNÉ PODUJATIA K VÝSTAVE REMESLO MÁ MODRÉ DNO <<

www.vsmuzeum.sk│FB: Východoslovenské múzeum v Košiciach

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.