Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

MEDZI PRAHOU A KÁHIROU

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Minulý rok uplynulo 100 rokov od konania prvých egyptologických prednášok, ktoré v letnom semestri v roku 1919 na Karlovej univerzite v Prahe vypísal docent František Lexa. Od týchto čias česká egyptológia prešla veľký kus cesty, na ktorej ju čakali roky úspechov, ale aj ťažkých bojov o vlastnú existenciu. Český egyptologický ústav FF UK pripravil retrospektívnu výstavu.

Výstava predstaví návštevníkom začiatky, keď sa v skromných pomeroch na univerzite v prvej polovici 20. storočia rodil nový vedecký odbor. Vďaka veľkému osobnému nasadeniu a nezdolateľnej vôli Františka Lexy sa na univerzite etabloval. S prispením jeho žiakov sa časom premenil z akademického bádania v Prahe na skutočné vedecké pracovisko zaoberajúce sa aj terénnym výskumom – priamo v Egypte.

Druhá časť výstavy predstaví obdobie rokov 1960-2019, keď ústav organizoval archeologické výskumy priamo v Egypte a Sudáne. Predstavený je hlavne Abúsír, ktorý je dodnes „hlavným“ sídlom českých egyptológov. Fotografie ukazujú premenu archeologickej lokality a ilustrujú rozmanité nálezy a zaujímavé situácie. Rozľahlá satelitná fotografia umiestená v lightboxe umožňuje zachytiť rozľahlosť územia celej memfiskej pyramídovej nekropoly, kde sa Abúsír nachádza a zároveň ukazuje poteciál lokality pre ďalšie generácie vedcov. Tajomný priestor šachtových hrobiek plných náboženských textov je na výstave prezentovaný pomocou filmovej projekcie. Niektoré z nálezov zastupujúce rôzne materiály budú prítomné vo forme 3D tlače, ktorých je možné sa dotýkať.

Vstupné: 3€/1€

Vzhľadom na aktuálnu situáciu s Covid-19 bude výstava sprístupnená verejnosti bez vernisáže – 25. septembra od 9:00. Za pochopenie ďakujeme.

Trvanie výstavy: 24.9. 2020- 17.1. 2021
Miesto: Historická účelová budova

www.vsmuzeum.sk│FB: Východoslovenské múzeum v Košiciach
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.